News

Final Results


New Europaen Student Champion:

Matthias Terwey

Final Table:

Pl. Name                 Str Co. MMS   1    2    3    4    5   Pt  SOS  
  1 Terwey, Matthias      3d DE  16    6+   3+   9+   2+   8+  5    68  
  2 Teuber, Benjamin      6d DE  15    5+   4+   7+   1-   3+  4    71  
  3 Brooks, William       3d UK  14   15+   1-   6+   7+   2-  3    68  
    Moisio, Oiva          3d FI  14    9+   2-   5+   8-   6+  3    68  
  5 Kolehmainen, Jari     2d FI  14    2-  14+   4-  11+   7+  3    65  
  6 Müller, Pascal        2d DE  13    1-  11+   3-   9+   4-  2    69  
  7 Connor, Thomas        3d BE  13   11+   8+   2-   3-   5-  2    68  
    Brauner, Sebastian    1k DE  13   10+   7-  12+   4+   1-  3    68  
  9 Viitanen, Timo        2d FI  13    4-  12+   1-   6-  13+  2    67  
 10 Silber, Olga          1k DE  13    8-  13-  18+  14+  11+  3    58  
 11 Mönkehues, Stephan    2d DE  12    7-   6-  13+   5-  10-  1    65  
 12 Neumann, Andreas      1k DE  12   13+   9-   8-  15-  14+  2    60  
    Simic, Sasa           1k DE  12   12-  10+  11-  18+   9-  2    60  
 14 Ausec, Luka           2k SI  11   18+   5-  15+  10-  12-  2    60  
 15 Weber, Denis          1k DE  11    3-  18-  14-  12+  16-  1    58  
 16 Haas, Richard         4k DE  11   17+  19-  22+  20+  15+  4    46  
 17 Claus, Sebastian      4k DE  11   16-  21+  19+  22+  20+  4    42  
 18 Köhler, Axel          2k DE  10   14-  15+  10-  13-  21-  1    56  
 19 Fischer, Dennis       4k DE   9   20-  16+  17-  21+  22-  2    45  
 20 Schulze, Joachim      6k DE   8   19+  22+  21+  16-  17-  3    42  
 21 Wälde, Simone         7k DE   5   22-  17-  20-  19-  18+  1    34  
 22 Wagner, David        11k FR   2   21+  20-  16-  17-  19+  2    22  

Results after Round 4

Pl. Name                 Str Co. MMS   1    2    3    4    5   Pt  SOS  
  1 Terwey, Matthias      3d Ger 15    5+   3+   9+   2+   8?  4    53  
  2 Teuber, Benjamin      6d Ger 14    7+   6+   4+   1-   3?  3    54  
  3 Brooks, William       3d Uni 14   14+   1-   5+   4+   2?  3    52  
  4 Connor, Thomas        3d Bel 13   10+   8+   2-   3-   7?  2    53  
    Müller, Pascal        2d Ger 13    1-  10+   3-   9+   6?  2    53  
  6 Moisio, Oiva          3d Fin 13    9+   2-   7+   8-   5?  2    52  
  7 Kolehmainen, Jari     2d Fin 13    2-  15+   6-  10+   4?  2    50  
  8 Brauner, Sebastian    1k Ger 13   11+   4-  13+   6+   1?  3    49  
  9 Viitanen, Timo        2d Fin 12    6-  13+   1-   5-  12?  1    52  
 10 Mönkehues, Stephan    2d Ger 12    4-   5-  12+   7-  11?  1    51  
 11 Silber, Olga          1k Ger 12    8-  12-  16+  15+  10?  2    46  
 12 Simic, Sasa           1k Ger 12   13-  11+  10-  16+   9?  2    45  
 13 Neumann, Andreas      1k Ger 11   12+   9-   8-  14-  15?  1    48  
 14 Weber, Denis          1k Ger 11    3-  16-  15-  13+  17?  1    46  
    Ausec, Luka           2k Slo 11   16+   7-  14+  11-  13?  2    46  
 16 Köhler, Axel          2k Ger 10   15-  14+  11-  12-  21?  1    46  
 17 Haas, Richard         4k Ger 10   18+  19-  22+  20+  14?  3    33  
 18 Claus, Sebastian      4k Ger 10   17-  21+  19+  22+  20?  3    31  
 19 Fischer, Dennis       4k Ger  9   20-  17+  18-  21+  22?  2    34  
 20 Schulze, Joachim      6k Ger  8   19+  22+  21+  17-  18?  3    28  
 21 Wälde, Simone         7k Ger  4   22-  18-  20-  19-  16?  0    26  
 22 Wagner, David        11k Ger  1   21+  20-  17-  18-  19?  1    16    

Results after Round 3

Pl. Name                 Str Co. MMS   1    2    3    4   Pt  SOS  
  1 Teuber, Benjamin      6d Ger 14½   7+   4+   3+   2?  3    54  
  2 Terwey, Matthias      3d Ger 14½   6+   5+   8+   1?  3    53  
  3 Connor, Thomas        3d Bel 13½   9+  10+   1-   5?  2    53  
  4 Moisio, Oiva          3d Fin 13½   8+   1-   7+  10?  2    52  
  5 Brooks, William       3d Uni 13½  15+   2-   6+   3?  2    51  
  6 Müller, Pascal        2d Ger 12½   2-   9+   5-   8?  1    53  
  7 Kolehmainen, Jari     2d Fin 12½   1-  14+   4-   9?  1    52  
    Viitanen, Timo        2d Fin 12½   4-  11+   2-   6?  1    52  
  9 Mönkehues, Stephan    2d Ger 12½   3-   6-  13+   7?  1    50  
    Brauner, Sebastian    1k Ger 12½  12+   3-  11+   4?  2    50  
 11 Neumann, Andreas      1k Ger 11½  13+   8-  10-  15?  1    47  
 12 Silber, Olga          1k Ger 11½  10-  13-  16+  14?  1    46  
    Simic, Sasa           1k Ger 11½  11-  12+   9-  16?  1    46  
 14 Ausec, Luka           2k Slo 11½  16+   7-  15+  12?  2    45  
 15 Weber, Denis          1k Ger 10½   5-  16-  14-  11?  0    47  
 16 Köhler, Axel          2k Ger 10½  14-  15+  12-  13?  1    45  
 17 Haas, Richard         4k Ger  9½  18+  19-  22+  20?  2    33  
 18 Claus, Sebastian      4k Ger  9½  17-  21+  19+  22?  2    31  
 19 Fischer, Dennis       4k Ger  8½  20-  17+  18-  21?  1    34  
 20 Schulze, Joachim      6k Ger  8½  19+  22+  21+  17?  3    28  
 21 Wälde, Simone         7k Ger  4½  22-  18-  20-  19?  0    26  
 22 Wagner, David        11k Ger  1½  21+  20-  17-  18?  1    16  

Results after Round 2

Pl. Name                 Str Co. MMS   1    2    3   Pt  SOS  
  1 Teuber, Benjamin      6d Ger 13½   8+   4+   3?  2    38½ 
  2 Terwey, Matthias      3d Ger 13½   5+   7+   6?  2    37½ 
  3 Connor, Thomas        3d Bel 13½   9+  10+   1?  2    36½ 
  4 Moisio, Oiva          3d Fin 12½   6+   1-   8?  1    38½ 
  5 Müller, Pascal        2d Ger 12½   2-   9+   7?  1    37½ 
    Viitanen, Timo        2d Fin 12½   4-  11+   2?  1    37½ 
  7 Brooks, William       3d Uni 12½  14+   2-   5?  1    36½ 
    Kolehmainen, Jari     2d Fin 12½   1-  15+   4?  1    36½ 
  9 Mönkehues, Stephan    2d Ger 11½   3-   5-  12?  0    37½ 
 10 Brauner, Sebastian    1k Ger 11½  13+   3-  11?  1    35½ 
    Neumann, Andreas      1k Ger 11½  12+   6-  10?  1    35½ 
 12 Simic, Sasa           1k Ger 11½  11-  13+   9?  1    33½ 
 13 Silber, Olga          1k Ger 10½  10-  12-  16?  0    33½ 
    Weber, Denis          1k Ger 10½   7-  16-  15?  0    33½ 
    Ausec, Luka           2k Slo 10½  16+   8-  14?  1    33½ 
 16 Köhler, Axel          2k Ger 10½  15-  14+  13?  1    31½ 
 17 Fischer, Dennis       4k Ger  8½  20-  18+  19?  1    24½ 
 18 Haas, Richard         4k Ger  8½  19+  17-  22?  1    23½ 
 19 Claus, Sebastian      4k Ger  8½  18-  21+  17?  1    22½ 
 20 Schulze, Joachim      6k Ger  7½  17+  22+  21?  2    18½ 
 21 Wälde, Simone         7k Ger  4½  22-  19-  20?  0    17½ 
 22 Wagner, David        11k Ger  1½  21+  20-  18?  1    10½ 

Round 2

Round 1

Results after Round 1

Pl. Name                 Str Co. MMS   1    2   Pt  SOS  
  1 Teuber, Benjamin      6d Ger 12    6+   3?  1    11  
    Connor, Thomas        3d Bel 12    7+  10?  1    11  
    Moisio, Oiva          3d Fin 12    9+   1?  1    11  
    Terwey, Matthias      3d Ger 12    8+   5?  1    11  
  5 Brooks, William       3d Uni 12   12+   4?  1    10  
  6 Kolehmainen, Jari     2d Fin 11    1-  15?  0    12  
    Mönkehues, Stephan    2d Ger 11    2-   8?  0    12  
    Müller, Pascal        2d Ger 11    4-   7?  0    12  
    Viitanen, Timo        2d Fin 11    3-  11?  0    12  
 10 Brauner, Sebastian    1k Ger 11   13+   2?  1    10  
    Neumann, Andreas      1k Ger 11   14+   9?  1    10  
 12 Weber, Denis          1k Ger 10    5-  16?  0    12  
 13 Silber, Olga          1k Ger 10   10-  14?  0    11  
    Simic, Sasa           1k Ger 10   11-  13?  0    11  
 15 Ausec, Luka           2k Slo 10   16+   6?  1     9  
 16 Köhler, Axel          2k Ger  9   15-  12?  0    10  
 17 Haas, Richard         4k Ger  8   18+  19?  1     7  
 18 Claus, Sebastian      4k Ger  7   17-  21?  0     8  
 19 Fischer, Dennis       4k Ger  7   20-  17?  0     6  
 20 Schulze, Joachim      6k Ger  6   19+  22?  1     7  
 21 Wälde, Simone         7k Ger  4   22-  18?  0     3  
 22 Wagner, David        11k Ger  1   21+  20?  1     2  

Side Tournament

Besides the European Student Go Championship a side tournament will be held.

Rules

5 Rounds, McMahon Tournament System
Timesettings: 30 Minutes / Fast Byo-yomi
6.5 Komi

Participation Fee: Free

Registration
Registered Players

Prize Money at the ESGC2010

omikron_big.png

Thanks to Omikron the following prizes will be awarded to the winner of the European Students Go Championship:

European Champion: 250 Euro
Runner-up: 150 Euro
Third: 100 Euro

Schedule and a professional Guest at the ESGC

We are happy to announce the schedule of the European Students Go Champtionship 2010. We are going to play a 5 Round McMahon Tournament starting on Friday, 10 September.

Rules

5 Rounds, McMahon Tournament System
Timesettings: 1 Hour + 15 Stones / 5 Minutes Byo-yomi
6.5 Komi

We are also happy to welcome the Korean Professional Go Player Yoon Young-Sun 8p to the European Students Go Championship. She will play simultaneously and give lectures and game reviews.

Schedule

Friday, 10 September:
16:00 Simultaneous Games
18:00 Round 1

Saturday, 11 September
10:30 Round 2
14:00 Round 3
18:00 Teaching

Sunday, 12 September
10:00 Round 4
13:30 Round 5
16:30 Prize giving

Registration is open

We are pleased to announce, that the registration for the 6th European Student Go Championship is open from now on!

More:
Announcement
Registration
List of all Registered Players